Go To Project Gutenberg

wtorek, 10 stycznia 2012

Na proklínaném euru vydělává celá eurozóna, nejvíce Rakousko

czytelnik Tomasz przesyła czeski tekst o sukcesie euro.

Němci už dříve upozorňovali, že jednotná měna jim přináší ročně desítky miliard eur navíc. Nová studie ale ukázala, že euro je přínosem pro celou eurozónu a že v přepočtu na HDP na něm vydělává nejvíce Rakousko.

Přínosy eura hodnotila při příležitosti desátého výročí jeho plného zavedení poradenská firma McKinsey, uvedl německý deník Die Welt. Zpráva ukazuje, že nejvíce díky euru získaly nejvyspělejší země, vedle Rakouska ještě Finsko a Německo.Netratil však nikdo. I v ekonomicky slabém Řecku či Portugalsku by byl loni hrubý domácí produkt nižší, kdyby tyto země nebyly napojeny na jednotnou měnu.

Celkový přínos eura, který firma jen pro loňský rok odhadla na 332 miliard eur, byl tak vyšší, než hrubý domácí produkt Řecka. Plná polovina z těchto zisků, tedy 165 miliard eur, připadla na Německo. Rakousko a také Finsko však skončily před ním, když se přínosy přepočítaly na hrubý domácí produkt každé země.
Je proto v zájmu všech eurostátů bránit měnovou unii
Frank Mattern, šéf německé pobočky McKinsey

„Naše studie dokládá: z eura profitovalo nejen Německo - jiné země získaly v porovnání se svou hospodářskou sílou ještě více. Je proto v zájmu všech eurostátů bránit měnovou unii,“ řekl Frank Mattern, šéf německé pobočky McKinsey.

Zdrojem přínosů byl intenzivnější obchod, nižší úrokové míry a odpadnutí řady technických nákladů, například pojištění před měnovými riziky. Slabší státy z eura těžily méně, protože vzrostl konkurenční tlak, jemuž musely čelit.Kdo získal a jak

w mld. eur % PKB
Austria 22 7,8
Finland 12 6,7
Niemcy 165 6,4
Włochy 44 2,7
Francja 14 0,7
Grecja 0,17 0,1

Według badań niemieckiego oddziału McKinsey na wprowadzeniu euro nie straciła żadna gospodarka, nawet bankrut Grecja. Jakkolwiek doceniam dowcip, wydaje mi się, że dane nie są już aktualne, bo od 2010 gospodarka Grecji sporo się skurczyła, zresztą wynik 0,1% pokrywa się z cyrkowym wynikiem długu Wzrostowskiego 54.9%. Nie podano ponadto metodologii, więc przypomina to trochę wróżenia. Zatem na tym euro Grecja parę ładnych punktów i lat straciła, ale nie to jest prawdziwym kłopotem. Ten polega na tym, że teraz, z niższego pułapu Grecja przez co najmniej dekadę nie będzie mogła się odbić, bo musi najpierw, w tej bądź innej formie oddać te niespłacalne pożyczki. Efekt końcowy to dwie stracone dekady – i ciągle jest to najlepszy oczekiwany wynik i takiego tylko powinni sobie życzyć, patrząc na przykład na Japonię, która właśnie dogorywa z zadłużeniem ponad 200% pkb i trzema straconymi dekadami, armią emerytów i zapadającym się systemem emerytalnym na karku.


© zezorro'10 dodajdo.com
blog comments powered by Disqus

muut