Go To Project Gutenberg

czwartek, 22 kwietnia 2010

Nasze Być i Mieć

Jakiś czas temu na blogu imć ZeZorro dyskutowano dość emocjonalnie o Globalnym Ociepleniu. Jednym z zaciekłych adwersarzy i obrońców Globalnego Ocieplenia był imiennik Michnika – Wajrak. Na łamach Gazety Zaborczej, ops pardon Wyborczej miało być ale niech już zostanie skoro źródło dotacji nie jest jasne St. Remuszko w książce „Gazeta Wyborcza. Początki i okolice” opisuje uwłaszczenie gazety wraz z całym majątkiem przez Adama M & Company . Nie będę też wspominał, iż Papa Adasia Ozjasz Szechter został skazany w 1934 r za próbę oderwania Zachodniej Ukrainy od Polski. Ale nie o tym dziś mowa.
Wróćmy do kolegi Adama - Adama. Wajrak występuje w puszczy nie tylko z powołania ale i z kasy Ministerstwa Środowiska. Agora SA dostała zlecenie za 60 tys. aby lansować powiększenie Narodowego Parku w Puszczy Białowieskiej. Merytoryczność Wajraka, który od 13 lat mieszka w Puszczy dała mu podstawy do hołubienia ministra środowiska Macieja Nowickiego. Wcześniej robił to również za friko ale skoro MŚ płaci to Nas nie dogoniat. A jednak dogoniat dogoniat - Agora po nagłośnieniu sprawy zerwała umowę z NFOŚiGW i oddała szmal.
Adam W. jest miłośnikiem Leśnego Dziadka. Jakiś czas temu pisałem o Voodoo Science jaką odprawiał IPCC oraz instytut TERI, który wykonywał ekspertyzy dla IPPC - obydwie instytucje łączy osoba Pachauriego – zalatuje nepotyzmem?
Forsowanie przez mass media na całym świecie tezy jakoby wzrost emisji CO2 przyczyniał się do Globalnego Ocieplenia jest robieniem z Nas frajerów.
Sam atak na gospodarza bloga, od którego domagano się usunięcia listy grantów Climate Reserch Unit z konta docstoc dowodził znaczenia tych kompromitujących danych. Nie chcę porównywać tych dwóch akapitów ale analogia sama się nasuwa ;)
Wróćmy do Global Warming – czyli Voodoo Science ponieważ jak udowodniono raport IPCC bazował na błędnych danych oraz na manipulacji danymi – świadomym zafałszowaniu.
Raporty IPCC na których bazują piewcy tej propagandy to około 3 tys. stron. Nie każdemu poważnemu badaczowi chce się sprawdzać Ich dane, jednak z czasem wychodzą kłamstwa. Po lodowcach, lasach tropikalnych i katastrofach naturalnych odpadają im kolejne rzeczy.
DojczNews pisze, że IPCC zmanipulowało dane dotyczące depresji Holandii.

„According to the last IPCC report, published in 2007, some 55% of the Netherlands is below sea level and 65% of gross national product is produced in that area.
But according to the national statistics office CBS, just 20% of the country is below sea level and 19% of GDP is earned there.”

Jeszcze zabawniej wyglądają zarzuty rosyjskiego Instytutu Analiz Ekonomicznych (IAE), który oskarża brytyjski Hadley Center for Climate Change, który Wybiórczo (znajome słowo) posłużył się danym dotyczącymi średnich temperatur z terytorium Rosji (17mln km2).
Macocha Rosja w 40% nie została ujęta w przedstawionych danych. Obciach.

Żeby było jeszcze zabawniej. Al Gore obok Pachauriego jeden z najbardziej znanych ocieplonych celebritów płaci ogromne kasę za zużyte media w swojej NiuJorskiej rezydencji.
Co więcej Al zna Polan. Dostał w ich przybytku Honoris Causa ale żeby tego było mało rozumie nasze bolączki spowodowane Globalnym Ociemnieniem.

Wiele osób na świecie sprawdziło się w dziennikarstwie obywatelskim dając dowód sprzeciwu wobec lansowanym bzdurom. Zawsze możesz ich wspomóc Hindusa Gurmeet - kupując jego obrazy jeśli się nadają ^_^, czy też Aśce kupując czekoladę, zasłużyła - zrobiła mocną pracę o Globalnym Ociecieniu

Jeśli pokładasz swą wiarę w autorytetach. To proszę bardzo.
Jednakże dlaczego wracam do tego tematu, który jest już dobrze znany stałym czytelnikom bloga. Z prostego powodu. 19.04 anno domini w ostatni poniedziałek rząd RP doszedł do porozumienia z Komisją Europejską w sprawie pakietów klimatycznych – a dokładnie przyznanych nam kwot CO2 jakie możemy bez kary wykorzystać. I tak jak PL domagała się (285 mln ton) w 2007 r i bardziej obiektywnej formy wyliczania potrzebnych nam kwot emisji dwutlenku węgla tak te argumenty zostały uznane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jednakże zabiegający o Nasz interes gospodarczy szanowni politycy (obecnie PO) doszli do porozumienia z Komisją Europejską i postanowili nie robić burd i po mimo prawomocnego orzeczenia ETS zrzekli się walki o bardziej obiektywną formę wyliczania kwot emisyjnych CO2. Obecnie przysługuje nam 208,5 mln ton rocznie + 13 mln dodatkowo dla przedsiębiorstw rozbudowujących się.
Czyli, jeśli jakieś przedsiębiorstwo przekroczy bzdurnie naliczoną kwotę to będzie zmuszone zapłacić karę co oczywiście pozostawi ślad na płynności finansowej danego przedsiębiorstwa.

Czemu ma służyć propaganda Globalnego Ocieplenia? Skoro największe obostrzenia nakłada się na kraje rozwijające się. Czy jesteśmy frajerami? Wygląda na to, że tak. Ależ nie… jesteśmy europejczykami, aha to sory…

W marcu doszło do prywatyzacji KWK Bogdanka za 1,1 mld PLN. Jest to obecnie najlepiej stojąca kopalnia w PL, jak łatwo się domyślić przynosi spore zyski.
„Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA - inaczej niż jej śląskie konkurentki - jest w bardzo dobrej sytuacji. Rok w rok kopalnia przynosi zyski - 190 mln zł w 2009 r. i 155 mln zł rok wcześniej. Ma zagwarantowaną sprzedaż węgla na kolejne kilkanaście lat: niespełna tydzień temu zawarła wieloletni (do 2025 r. ), wart ok. 10 mld zł kontrakt na dostawę węgla do położonej niedaleko elektrowni Kozienice.”
Jak kol wiek spróbujesz to zinterpretować to nie była to dobra inwestycja Ministra Grada.

„Prywatyzacja Bogdanki była jednym z ważniejszych elementów planu prywatyzacyjnego rządu PO-PSL. W ustawie budżetowej na 2010 r. zaplanowano wpływy z prywatyzacji na poziomie 25 mld zł. Licząc razem z Bogdanką, do tej pory ministrowi Gradowi udało się sprzedać udziały w spółkach za ponad 5 mld zł.”

46,7% akcji zakupiły Fundusze Emerytalne i to bez żadnych klauzul zabezpieczających, równie dobrze mogą odsprzedać ową kopalnię z zyskiem.
Chwilę poszperałem i… okazuje się ogromne parcie na wydobycie węgla w PL mają Hindusi potocznie zwani Ciapatymi przez Polaków na wyspach, kto robił u nich ten wie dlaczego.
Skoro nie opłaca się wydobywać węgla to dlaczego ma się opłacać Indyjskiemu konsorcjum? Ich wywiad gospodarczy już się kręci wokół rządu w celu uzyskania koncesji.Kiedy mamy do czynienia ze zdradą interesu obywatelskiego?
Gaz łupkowy jest niekonwencjonalnym paliwem kopalnym tzn. do jego wydobycia używa się specjalnych technik wydobywczych. Są to dość skomplikowane metody wiercenia w poziomie i rozbijania skał pod wpływem wtłaczanej wody, piasku i innych środków, których celem jest powstawanie szczelin w materiale skalnym i umożliwienie ujścia gazu. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj.
W zeszłym tygodniu pojawił się artykuł o „Złoża łupkowe w prezencie dla Amerykanów”.
Wynika z niego, że gaz jest w Polsce, jest go dużo. Dane są różne – mowa nawet o 1,5 biliona metrów sześciennych. Gaz w skałach łupkowych tzw. shale gas jest coraz częściej eksploatowany – głównie w Stanach coraz mniej Zjednoczonych. Dzięki technologii jaką dysponują Ich korporacje: Exxon Mobile, Chevron, Conoco Philips, BNK Petroleum, FX Energy mogą eksploatować takie pokłady. Polski gaz cieszy się dużym zainteresowaniem. To fakt, że obecnie nie posiadamy takiej technologii – ani PGNiG ani ORLEN nie mają takich możliwości.
Jednakże przy odpowiedniej polityce państwa – wsparciu finansowym i zapleczu technicznym jakie mamy moglibyśmy posilić się i rozwinąć technologię wydobycia samemu.
Mało kto wie ale obecnie jesteśmy już w stanie zgazowywać węgiel pod ziemią, ale jakoś nikt nie wieszczy sukcesu i opłacalności tej technologii, ciekawe dlaczego?
Gaz łupkowy był nadzieją na zwiększenie dywersyfikacji, uniezależnienia się od rury szantażystów, którzy wykorzystują broń ekonomiczną do ekspansji. Okazało się że katastrofa smoleńska medialnie przykryła temat przyznawania koncesji na wydobycie gazu. Choć możliwe, że jest jednym z akordów tego requiem.
Główny Geolog Kraju – Henryk Jacek Jezierski wydał 30-56 koncesji na rozpoznanie złóż.
Co to oznacza? 9.04 – Piątek, dzień przed katastrofą Tupolewa na blogu Modrego - http://1616.salon24.pl/ pojawił się ścinający z nóg wpis – Megaprzekręt.
Polecam w całości, tutaj tylko wybrane fragmenty.

„Afera hazardowa „warta” być może 0,5 mld PLN skutecznie przesłania megaaferę, w której Polska straciła [straci, aut] jakieś 1500 mld PLN.”

Mowa o prywatyzacji bo tylko tak można to nazwać potencjalnych złóż gazu łupkowego w Polsce. Rząd wmawiał nam przez ostatnie dwa lata o potrzebie budowy elektrowni atomowej, jako remedium na wszelkie zło i ubóstwo energetyczne naszego kraju. Wtórowały mu niezależne media ;)
Manipulacja i cały przekręt polegał, na tym że GGK – Jezierski wydawał koncesje na rozpoznanie zasobów – wydał ich około 30. Mówił: „Przekazujemy zasoby w celu ich rozpoznania, nie posiadamy środków na ten cel i nowoczesnych technologii” co jest wierutną bzdurą, do której się przyznał odpowiadając rok temu na interpelacje posłów:
„Pani poseł Tomaszak-Zesiuk pytała, jak to jest, że czasami podmiot, który rozpoznał złoże, ma pierwszeństwo w uzyskaniu koncesji na eksploatację, a czasami jest organizowany przetarg. Proszę państwa, jeżeli ktoś rozpoznaje złoże, to później organ koncesyjny nie ogłasza przetargu, bo wie, że jest ktoś zainteresowany prowadzeniem działalności wydobywczej. Przetargi ogłasza się w przypadku węglowodorów lub w przypadku, kiedy po prostu jest kilku zainteresowanych. I wtedy w wyniku przetargu ustanawia się użytkowanie górnicze. Tak jest dzisiaj, a po wprowadzeniu nowelizacji koncesja będzie udzielana w wyniku przetargu.”

Co mówi o tym litera prawa: zgodnie z obowiązującym prawem geologicznym i górniczym [Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 228 poz. 1947]

Art. 12. 1. Ten, kto rozpoznał i udokumentował złoże kopaliny, stanowiące przedmiot własności Skarbu Państwa, oraz sporządził dokumentację geologiczną z dokładnością wymaganą do uzyskania koncesji na wydobywanie kopaliny, może żądać ustanowienia na jego rzecz użytkowania górniczego z pierwszeństwem przed innymi.

Czyli wydanie owych 30 koncesji na rozpoznanie złóż jest równoznaczne z prawem do eksploatacji. A teraz pytanie za ile? kasa kasa
Modry podaje, że za 1000m3 Skarb Państwa inkasuje 5,63 PLN czyli 2 USD. Całe nic.
Obecnie Rosji płacimy około 350 USD za każde 1000 m3 dostarczonego gazu. Zgoda, że nie możemy oczekiwać podobnych wpłat ze strony amerykańskich korporacji gdyż eksploatacja jest kosztowna. Jakie powinny być więc opłaty koncesyjne za wydobycie?
RMF/ Michał Zieliński dotarł do jednej z takich umów i wynika z niej, że dostaniemy około 1% wartości sprzedanego gazu, w USA ceny te są rzędu ponad 20%. W negocjacjach biznesowych jeśli ktoś oferuje ceny najtańsze na świecie raczej nie jest twardym zawodnikiem i nie należy się mu szacunek. Tak już jest, jesteś miękki jesteś frajer.
Dyrektor brytyjskiego koncernu Aurelian Oil&Gas - Rowen Bainbridge mówi dziennikowi "The Times", że warunki finansowe w Polsce należą do najkorzystniejszych na świecie.
„Taką opinię przedstawił też w rozmowie z RMF FM brytyjski ekspert do spraw gazu niekonwencjonalnego Nick Grealy. Polska jest najważniejszym krajem na europejskiej mapie gazu niekonwencjonalnego. Jest najbardziej tłustym kąskiem dla tych koncernów z wielu powodów. Chodzi o warunki geologiczne, ale nie tylko. Jednym z powodów jest również przychylność polityków. (...) Przypuszczam, że kiedy podjęto w Polsce decyzję o tych niskich opłatach kierowano się względami strategicznymi. Chodzi o polityczne korzyści zmniejszenia zależności od Rosji, a także rozwój branży wiertniczej i maszynowej oraz dochody z podatku od działalności gospodarczej - stwierdził.”

Oisin Fanning mówi wprost o polskich zasobach „There is a landgrab under way” – przed nami wyszarpywanie tych bogactw, zapewne w kontekście walki pomiędzy samymi korporacjami, gdyż jak wspomniał powyżej Nick – polscy politycy nie stanowią problemu.
Kuriozum całej sprawie nadaje podpisanie umowy pomiędzy Polską a Rosją w sprawie dostaw gazu przez ministra gospodarki – Waldemara Pawlaka. Według umowy tej Polska zobowiązuje się do zakupu gazu z Rosji do 2037 r. Ceny nie są ujawnione, choć należą do wyższych niż te po których gaz będzie dostarczany na Ukrainę - 330 usd/1000 m3. Nie są również stałe.

Modry choć powinien się podpisywać Bardzo Mądry idzie krok dalej. Mianowicie przygotowywany projekt nowej Ustawy geologicznej i górniczej nr. 1969 zmienia dotychczasowe prawo nieruchomości – Ustawę o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. [Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 261 poz. 2603].

Ustawa o gospodarce nieruchomościami mówi:

Art. 113. 1. Nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.
2. Nieruchomość stanowiąca własność Skarbu Państwa nie może być wywłaszczona. Nie dotyczy to wywłaszczenia prawa użytkowania wieczystego oraz ograniczonych praw rzeczowych obciążających nieruchomość.

Art. 125. Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może, w drodze decyzji, ograniczyć sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu, wydobywaniu lub składowaniu kopalin stanowiących własność Skarbu Państwa oraz węgla brunatnego wydobywanego metodą odkrywkową, na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Przepisy art. 124 ust. 2-5 stosuje się odpowiednio.
Projekt nowelizacji nr. 1969 stwierdza
11. Zmiany w przepisach obowiązujących,
1. Zmiana dotyczy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (art. 187 projektu) zmierza do usunięcia wątpliwości, jakie powstały pod rządem obecnego stanu prawnego. Zajęcie nieruchomości, o którym mowa w art. 125 cytowanej ustawy z 21 sierpnia 1997 r. jest rodzajem wywłaszczenia, to zaś nie może być wykonane na rzecz przedsiębiorcy. Projekt jednoznacznie stwarza taką możliwość. Rozwiązanie to wzmacnia jednocześnie pozycję przedsiębiorcy. W związku z nowym podziałem kopalin (objęte własnością górniczą, pozostałe) konieczne jest także wprowadzenie do cyt. art. 125 aktualnej terminologii.
Nie mniej ni więcej - korporację eksploatujące złoża będą występowały jako strona w sprawie użytkowania czy też wywłaszczenia nieruchomości, które w wyniku eksploatacji utracą swą wartość. To teraz chwila refleksji.

Nieco niżej czytamy
3. Zmiana ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wiąże się ze zmianą zakresu koncesjonowania, na skutek projektowanego zniesienia obowiązku uzyskiwania koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin nieobjętych własnością górniczą oraz wód leczniczych, wód termalnych i solanek (art. 189 projektu).
Mamy do czynienia z liberalizacją prawa geologicznego i górniczego. Jakby na zamówienie.
Obywatele których nieruchomości znajdą się w obszarze eksploatacji będą narażeni na konflikty z potężniejszymi od siebie stronami.


Modry stwierdza wprost, zostajemy wyzbyci jako Obywatele Rzeczypospolitej naszego Być i Mieć, naszego bogactwa i niezależności energetycznej a co za tym idzie gospodarczej, jak się nie trudno domyśleć również politycznej.
Może zarysowuje ten scenariusz tylko w barwach czarnych ale brakuje mi farbek i ochoty na polityczną poprawność. Cała sprawa wymaga nagłośnienia i debaty publicznej.© zezorro'10 dodajdo.com

11 komentarzy:

 1. Myszków. Australijska inwestycja za 300 mln euro. Kopalnia rud wolframu i molibdenu, które ocenia się pod względem zasobności jako siódme na świecie. Oprócz tych rzadkich pierwiastków, występują tu także: miedź, ind i spore zasoby srebra.

  http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=927050

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwaga: Ojciec Adama Michnika czyli Ozjasz Szechter nie został skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji Radzieckiej, ale za próbę oderwania siłą od Rzeczypospolitej Zachodniej Ukrainy, co było zbrodnią stanu cięższą niż szpiegostwo. Nie należy popełniać błędu, ponieważ Naczelny Gazety Wyborczej wytoczył już proces cywilny o zniesławienie w podobnej sprawie i wygrał go przed sądem - stąd moje sprostowanie i ostrzeżenie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, ze kontynuujesz sprawę łupków, bo na blogu Adama Dudy rozgorzała całkiem racjonalna dyskusja na ten temat i nawet udało się dotrzeć do całkiem sporej ilości dokumentów na ten temat.

  Po przemyśleniu tych danych mam pewien niedosyt i chciałem kontynuować temat. Niejaki AAA222 umieścił mnóstwo wyjaśnień i odsyłaczy na ten temat, ale jak dla mnie to jeszcze za mało. W/g tych danych opłata w wysokości (~6-12 PLN/1000m3) jest tylko opłatą ekologiczną, którą otrzymuje ministerstwo środowiska oraz samorządy za niedogodności związane z eksploatacją złóż na ich terenie. Nie mam żadnych danych jeśli chodzi o opłaty za wydobywany surowiec, a AAA222 twierdzi, że te opłaty ustala się (indywidualnie?) w momencie udzielania koncesji na wydobycie. I tu mam dwa problemy:

  1. Czy te opłaty są uzależnione od widzimisię ministra?

  2. Jakie gwarancje ma firma poszukująca złóż, że nawet z prawem pierwokupu dostanie koncesje na wydobycie. Mogę sobie wyobrazić scenariusz, że ministerstwo przedstawi takie opłaty, że interes robi się nieopłacalny, a po 2 latach, gdy prawo pierwokupu minie udzieli koncesji komuś innemu.

  Gdyby któryś z Komentatorów przybliżył nam (jakieś odsyłacze:) szczegóły dotyczące procesu i zasad udzielania koncesji na wydobycie, to rozjaśniłoby sytuację. Może wiadomo ile PGNiG płaci teraz za wydobycie, bo przecież wydobywa gaz od lat.

  P.S.
  Nie wiem dlaczego na Twoim blogu nie działa mi autoryzacja poprzez OpenID (hes.myid.net). Na innych serwisach jest OK.

  OdpowiedzUsuń
 4. #Adam's Według publikacji IPN[2] brał udział w operacji szpiegowskiej NKWD przeciw Polsce pod kryptonimem Koń Trojański (w Obszarze C – Zachodnim). Miał być za to aresztowany i skazany w tzw. procesie łuckim w 1934. Adam Michnik twierdzi, że nie jest to prawda i domagał się od IPN sprostowania informacji o działalności szpiegowskiej ojca, a wobec odmowy skierował sprawę do sądu. W rzeczywistości bowiem został skazany nie za szpiegostwo, a za "próbę zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego". Ponieważ czyn ten był wedle ówczesnego prawa zagrożony wyższą karą niż szpiegostwo, sąd pierwszej instancji powództwo A. Michnika oddalił.

  Według wiadomości podawanej w portalach internetowych w dniu 20.11.2009, Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji i nakazał IPN-owi przeprosić Adama Michnika za podanie nieprawdziwych informacji o jego ojcu, Ozjaszu Szechterze.
  IPN przeprosił za nazwanie Ozjasza Szechter szpiegiem, na swojej stronie internetowej oraz w Rzeczpospolitej.
  Dzięks, choć all wiemy że to bzdura to jednak ...

  #ceny są najtańsze na świecie > “These are some of the best fiscal terms in the world. The Government is creating a very large commercial incentive to develop these deposits.” jest w Times jak i na onecie PL będzie mieć średnio 1% ze sprzedaży podczas gdy ceny w USA sięgają ponad 20%. Mi to wystarczy by wyrobić sobie opinię na ten temat - zwłaszcza przy takiej ciszy w mediach. Chciałbym się mylić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie zezorro, po raz kolejny powtarza tam typowe propagandowe kłamstwa i przekręcenia. Na przykład, sięgając po voodoo science, w raporcie IPCC była prawidłowa prognoza na temat lodowców w himalajach w odpowiednim miejscu raportu. Natomiast w innej części raportu, ktoś zamiast sięgnąć po dane ekspertów sięgnął po ów wzmiankowany artykuł i wysmażył błąd.

  Ja tam zawsze kiedy widzę spór, czytam obie strony sporu i analizuję ich argumenty oraz jak odpowiadają na argumenty przeciwników. Jak widzę, Pan nie zadaje sobie trudu zrobienia tego samego. Jest mi o tyle przykro, że przez bardzo długi czas traktowałem Pana jako eksperta i czytałem pański blog regularnie.


  Proszę nie odpowiadać, bo odpowiedzi i tak już nie przeczytam.

  PS: Nawiasem mówiąc biorąc globalnie zima 2010 była jedną z cieplejszych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie szopen pana nick świadczy o pana wyjątkowej skromności.
  Pański wpis niesie też ze sobą wyjątkowy ładunek "meritum".
  Wyjątkowy w tym samym sensie jak wyjątkowa jest apodyktyczna i nieznosząca sprzeciwu doktryna religii globalnego ocipienia.
  Osobnicy z IPCC mogą swoje raporty i prognozy wsadzić tam gdzie słońce nie dociera lub zużyć je w toalecie w jedyny słuszny i ekologiczny sposób.
  Pańskie tony panie szopen są mocno fałszywe tak jak kłamliwe jest założenie o stabilności klimatu Ziemi.
  Epatowanie ludzkości, w imię ukrytych geszefciarskich celów, topiącymi się lodowcami w zderzeniu z niepodważalnym faktem iż miało to miejsce już niezliczoną ilość razy w przeszłości, bowiem klimat Ziemi jest zmienny, jest rzeczą głęboko niemoralną.
  Jeśli natomiast jesteś pan tzw. użytecznym idiotą to współczuję i życzę poprawy kondycji umysłowej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co o tym sądzić? Czy może to być fałszywka i jak to sprawdzić?
  http://www.bankfotek.pl/image/623207.jpeg

  OdpowiedzUsuń
 8. Gaz łupkowy w Europie- mapa
  http://www.racjonalista.pl/img/forum/28/820167001271603178.jpg

  OdpowiedzUsuń
 9. @ anonimowy

  kopia z googla wygląda tak
  http://tnij.org/05-57

  oryginał tak
  http://tnij.org/06-13

  OdpowiedzUsuń
 10. @Szopen uwagi są nie do mnie, a fraza "Proszę nie odpowiadać, bo odpowiedzi i tak już nie przeczytam" nie jest na moim poziomie. Proszę podawać fakty.

  OdpowiedzUsuń
 11. #Ad Do Jaśnie Oświeconego Szopena

  Szanowny Panie Wirtuozie
  Z przykrością muszę odpowiedzieć, że autorem tych wypocin jest moja skromna osoba. Mea culpa.
  Ma Pan w swej nieprzeciętnej błyskotliwości rację mówiąc, że większość informacji z owego raportu dotycząca Himalajów jest prawdziwa. Dokładnie rzecz ujmując badania potwierdzają, że w ostatnich kilkudziesięciu latach pokrywa lodowców się zmniejszyła. Jest to skutkiem ocieplenia się klimatu.
  Jednakże celem raportów IPCC było zbadanie zmian klimatu. Skupiono się na wpływie działalności człowieka na ocieplenie klimatu. Fakt, iż właśnie cytowany fragment dotyczył przyszłych skutków i opierał się na gdybaniach stał się powodem blamażu IPCC i całej afery.
  Będę rad jeśli Pan powróci do czytania bloga. Wielokrotnie Pańskie górnolotne przemówienia pozwoliły Nam odnaleźć się w tym zgiełku.

  OdpowiedzUsuń

Możesz użyć tagów HTML: b, i, a (i pewnie innych)
działanie: pogrubienie kursywa anchor np. link
ostatnia uwaga: moderator może zmienić/usunąć treści które uzna za niestosowne, bo moderator ma rację ;)

muut