Go To Project Gutenberg

poniedziałek, 3 września 2012

Brodaty Ben jest hojny

-
Są pierwsze wyniki akcji Rona Paula, libertariańskiego kandydata do prezydentury, pt. Audit the FED.

Amerykańska Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza pierwszy audyt amerykańskiego banku centralnego w historii, co prawda w bardzo ograniczonym zakresie, ale pierwsze wyniki są - przynajmniej dla laików - absolutnie zaskakujące, by nie powiedzieć więcej.

Okazuje się, że bank centralny wobec światowego kryzysu finansowego hojna ręką rozdał już nie miliardy, ale dosłownie biliony tzw. kredytów ratunkowych. Jeśli wziąć pod uwagę, że są one oprocentowane dosłownie na zero %, przy dodatniej zawsze inflacji, a nic z tych kredytów nie zostało zwrócone, to istotnie jest to zapomoga dla międzynarodowych banków. Suma zapomóg ratunkowych dla bankierów wynosi ok. 110% pkb Stanów, ponad 16 bln $, innymi słowy zadłużyły się one w kryzysie w centralnym skarbcu więcej, niż wynosi dziś dług rządowy, który dziarsko przekroczył próg 100% pkb. Stanowi to kolejny dobitny dowód, że kryzys finansowy, ujawniony w Stanach, jest w istocie kryzysem całego systemu finansowego globu Bretton Woods, który jest już po prostu niewypłacalny.

Oto lista beneficjentów zapomóg brodatego Bena, o którym wiadomo, że ma hojną rekę dla swych kolegów, ale nie wiedziano dotychczas oficjalnie, że aż tak bardzo.

Citigroup (USA) 2.5 T$ (bilionów, tysięcy mld, mln mln)
Morgan Stanley (USA) 2.04 T$
Merrill Lynch (USA) 1.949 T$
Bank of America (USA) 1.344 T$
Barclays PLC (UK) 868 G$ (mld, tysięcy mln)
Bear Sterns (USA) 853 G$
Goldman Sachs (USA) 814 G$
Royal Bank of Scotland (UK) 541 G$
JP Morgan Chase (USA) 391 G$
Deutsche Bank (D) 354 G$
UBS (CH) 287 G$
Credit Suisse (CH) 262 G$
Lehman Brothers (USA) 183 G$
Bank of Scotland (UK) 181 G$
BNP Paribas (F) 175 G$

Wszyscy beneficjenci powyżej to bankruci, kwestią otwartą jest, w jakiej kolejności będą się przewracać, bo ratunkowe "pożyczki" na pewno nie zostaną zwrócone, a i hojność brodacza też ma pewne granice, które - przynajmniej w tym wypadku zdaniem zezowatego - zostały jednoznacznie przekroczone.
© zezorro'10 dodajdo.com
blog comments powered by Disqus

muut