Go To Project Gutenberg

sobota, 26 grudnia 2009

Gaz do dechy. Pawlak wysiada.


Pisze Dorota.
Zrobiłam risercz, ale wiele mi nie wyjasnił. IMO są dwa potencjalne wyjaśnienia szumu wobec umowy gazowej:
1. przez niedogadanie się z nami Rosja chce wywrzec presję na UE w jakiejś niekoniecznie związanej z gazem kwestii politycznej, tak Izwiestia sugeruje:
http://www.tvn24.pl/12692,1634655,0,1,polska-pr...

To jest ściema, wykorzystanie nadarzajacej się okazji. Inicjatorem zadymki był Pawlak, spojrzyj w kalendarz.

2. Strona polska nie może spełnić natychmiast żądań rosyjskich w sprawie Gudzowatego, Pawlak ma świadomość, że opozycja go przed Trybunał Stanu będzie próbowała postawić (bezskutecznie, ale jednak).

W tle - oskarżenia PiS-u przez Pawlaka o rezygnację z obnizonej ceny gazu:
http://waldemarpawlak.blog.onet.pl/
http://www.tvn24.pl/12692,1634560,0,1,awantury-...

I próba "wyłączenia się" rządu z tego sporu i przeniesienia go na płaszczyznę B2B:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Niejasnosci-w-u...
Reakcja Kaczyńskiego popchnęła Waldka i uderzył w ścianę, stąd paniczna reakcja.

(NB - tego artykułu Kublika nie znalazłam).
Zaraz się wyjaśni dlaczego, Kublik jest w gazecie fachmanem od gazu.

To tyle ciekawszego, co znalazłam, a i tak ciemność widzę, widze ciemność.


Tyle research biegłej w kwestiach gospodarczych Doroty (dla niewtajemniczonych to rasowa spekulantka giełdowa). Teraz diagnoza zezowatego.

Na początek ustalmy, co zrobił Waldek. Otóż pan premier Waldek zrobił typowy unik "na głupa", kiedy już okazało się - z jakichkolwiek powodów - że nie jest w stanie dotrzymać słowa danemu Putinowi, a mianowicie "wycisnąć" Gudzowatego z tranzytu gazu jamalską rurą przez Polskę, udał że został wprowadzony w błąd. Na winnego wyznaczono nielubianego przez Waldka urzędnika z PGNiG, któremu Waldi zarzucił podsunięcie nierzetelnych danych, które uniemożliwiłyby mu jakoby negocjacje. Jeśli ktoś ma pojęcie, jak rozmowy handlowe się odbywają, to wie że takie cuda nie mogą się zdarzyć nie tylko w Polsce, ale nawet w Bambuko.

Mamy zatem niespodziewaną woltę Pawlaka na święta. Przypomnijmy, że Putin na Westerplatte 1.09.09 wyraźnie upomniał się o przywrócenie pierwotnego składu właścicielskiego, zgodnie z memorandum założycielskim konsorcjum budującego rurę jamalską w Polsce. Z artykułów poniżej łatwo można wychwycić, że jego żądania są nie tylko prawdopodobne, ale mocno zasadne. Sprawa wprowadzenia Bartimpeksu pomiędzy dwóch partnerów - PGNiG oraz Gazprom - jest mocno kontrowersyjna. Pawlak zatem podczas listopadowej wizyty w Moskwie osobiście uzgodnił z Putinem, że dopilnuje wyrugowania Gaz Tradingu z 4% udziałem w rurze w Polsce (struktura jest piętrowa, bo w samym Tradingu Gudzowaty ma 37%, ale za to decydujące, w ten sposób może sterować decydującymi 4% Europol Gaz).

Trochę historii- artykuły dotyczące konfliktu o tranzyt gazu.
Sąd Najwyższy umorzył sprawę opłat za tranzyt rosyjskiego gazu

Czy polsko-rosyjsko umowa gazowa z 1993 r. była fatalna?

Jamalski proces bliski końca

Zaczął się proces byłego ministra przemysłu

Sądowa epopeja sprawy jamalskiego rurociągu i światłowodu

Szybki proces o długim gazociągu Jamał

Teraz akcja przyspiesza. Dzień po wolcie Pawlaka ginie szef kancelarii premiera.

Dyrektor Kancelarii Premiera nie żyje. Prawdopodobnie samobójstwo?

Informacje na temat ofiary są starannie wyczyszczone, ale po bliższym przyjrzeniu życiorys nie pozostawia złudzeń. Oficer przeszkolony przez UOP na WAT. Urzędnik wysokiej klasy, specjalista od "ochrony informacji", czyli pilnowania interesu. Co ciekawe, zniknęły z publikacji w internecie pewne dane.

Oto usunięta fraza z artykułu na portalu gazeta.pl
... Marek Belka (5); Grzegorz Michniewicz (5); Waldemar Siwak (5); Filip Grzegorczyk (4)... Marian Kasperczyk (4); Marek Kossowski (4) ..... Tymczasem w statucie EuRoPol Gaz pakiet 4 proc. akcji założycielskich ...


Ktoś dokonał rewizji historii... Orwell by się uśmiechnął. Gdzie panowie wymienieni powyżej i zniknięci po orwellowsku się spotykali? Z tekstu wynika jasno, że chodziło o przepychanki w zarządzie jakiejś spółki, w której występowali jednocześnie. Liczby w nawiasach oznaczają liczbę głosów na walnym, w procentach. W jakiej to spółce panowie tak się ładnie kontaktują? Badania wprost nic nie dadzą, bowiem tak naprawdę nazwiska nie są zafiksowane w zarządach (tu jest jawny rejestr KRS), ale w statucie, który - po pierwsze - jest tajny oraz - po drugie - jak uświadamia odyseja z wprowadzeniem trzeciego akcjonariusza Europol Gaz, podlegał zmianom, kwestionowanym przez prokuraturę i sądy. Kwerenda danych z KRS to potwierdza. Panowie nigdzie nie występowali razem, więcej - ich związki są pośrednie, okolicznościowe, przez wspólnych znajomych, przez tzw. kręgi. Potwierdza się wcześniejsza hipoteza, że kluczem do trzymania Europol Gazu jest statut spółki.

Nie mogąc wprost dotrzeć do sedna sprawy, ale na pewnym tropie - ujawnionym prez usuniętą informację (drżyj cenzuro, dziura jest ciekawsza od zawartości) - trzeba oprzeć się zatem na powiązaniach pośrednich wymienionych panów. Oto ich podstawowy krąg oddziaływania biznesowego, ujawniony przez udział w zarządach spółek.

Grzegorz Michniewicz (5) krąg UOP
Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. (Płock), KRS 0000028860
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (Warszawa), KRS 0000059492
Nafta Polska S.A. (Warszawa), KRS 0000012506
Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport Sp. z o.o. (Gdańsk), KRS 0000065348
Euronaft Trzebinia Sp. z o.o. (Trzebinia), KRS 0000035002

Marek Belka (5) krąg BIG
Bank Millennium S.A. (Warszawa), KRS 0000010186

Waldemar Siwak (5) krąg Elektrim
Polgaztelekom S.A. (Warszawa), KRS 0000016728
Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport Sp. z o.o. (Gdańsk), KRS 0000065348
Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. (Płock), KRS 0000028860
Nafta Polska S.A. (Warszawa), KRS 0000012506

Filip Grzegorczyk (4)
Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. (Płock), KRS 0000028860
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (Warszawa), KRS 0000059492

Marian Kasperczyk (4)
Nafta Polska S.A. (Warszawa), KRS 0000012506
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (Warszawa), KRS 0000059492

Marek Kossowski (4)
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (Warszawa), KRS 0000059492
System Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A. (Warszawa), KRS 0000060709
Gas - Trading S.A. (Warszawa), KRS 0000039178
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System Sp. z o.o. (Warszawa), KRS 0000209635
Budownictwo Naftowe Naftomontaż Sp. z o.o. (Krosno), KRS 0000035804
Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń S.A. (Płock), KRS 0000069559
Nafta Polska S.A. (Warszawa), KRS 0000012506
Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. (Płock), KRS 0000028860

Z tego obrazka jasno wynika, że panowie mogli się spotkać tylko w jednej organizacji, w samym centrum dzisiejszego sztormu. Usunięty z artykułu tekst mówił prawdę: panowie działali wspólnie w Europol Gazie.

Robi się ciekawie. Albo usunięto człowieka, który coś zrobił nieładnego, albo usunięto nieposłusznego, który czegoś zrobić nie chciał. Istnieje jeszcze trzecia opcja, najbardziej wstrząsająca, zniknął człowiek dla ostrzeżenia. Nie zapominaj, że to szef kancelarii premiera. Dosięgnąć można każdego. Ten konkretnie człowiek miał jednoznaczne kontakty z polskimi służbami kontrolującymi tranzyt paliw przez Polskę. Dzień po tym, jak Waldek Pawlak udaje głupa. Z ludźmi pewnego kroju głupka się nie udaje. Ja nie wiem, jaki humor ma na święta Waldek ur. Model, wydaje mi się, że - biorąc pod uwagę jego mityczną inteligencję - kiepski. Niestety jest ministrem gospodarki i to on te kontrakty negocjuje, więc metoda strusia nie wypali.

Oczywiście istnieje przecież czwarta opcja. Pawlakowi nielubiany pracownik PGNiG, za namową pałacu prezydenckiego - a jakże - podsunął fałszywe dane na tenamt kontraktów z Rosjanami. Na wieść o tym Michniewicz wpadł w przedświąteczną deprechę i ni z gruchy ni z pietruchy rzucił się na sznur, jak nie przymierzając dosłownie wszyscy ze sprawy Olewników (ostatni nawet dozorca, który odnalazł w celi powieszonego zabójcę). Artykuł o Europol Gazie zmieniły krasnoludki. Z czwartą wersją "na anestezjologa" jest jednak pewien kłopot. Jest nieprawdopodobna, to fakt, ale poprzednie też tak wyglądają. Komputer znalazł dziurę, gdzie coś było, a teraz nie ma i to też jest niestety fakt.

Wygląda więc dziś jednak na to, że nie dość - jak przewidywałem - statut Europol Gaz jest tak zakręcony, że usunąć Tradingu praktycznie z niego niesposób, to jeszcze dodatkowo wchodzą argumenty bezpośrednie. Miałem rację, choć wolałbym nie mieć. Robi się naprawdę gorąco, na myśl o tym gazie. Trzymaj się Waldek. "Na głupa" tego nie załatwisz, z kolegami mówi się prosto. Tak, albo tak. Trzecia droga prowadzi wiesz gdzie, tam gdzie koledzy rozmawiają o hazardzie.

© zezorro'10 dodajdo.com
blog comments powered by Disqus

muut