Go To Project Gutenberg

środa, 9 września 2009

Szanowny Panie Przewodniczący Bernanke

Chińczycy przesyłają gratulacje.

Z Wall Street Journal

Szanowni Państwo, Szanowny Przewodniczący i Zbawiciel świata


W imieniu przywódców chińskich i wszystkich Chińczyków, chcemy pogratulować panu ponownego wyboru na przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Nie moglibyśmy być bardziej zadowoleni wiedząc, iż człowiek, który uratował wartość naszych kredytów hipotecznych w Fannie Mae w zeszłym roku, będzie Wielkim Sternikiem Monetarnym przez kolejne cztery lata.

Zauważamy także z satysfakcją i podziwem w licznych Pana ostatnich zapewnieniach, na łamach Wall Street Journal i różnych wypowiedziach oficjalnych, że Pan i Fed nie ma zamiaru umożliwiać ożywienia inflacji dolara. Jest to źródłem wielkiego spokoju Chińczyków, nie wspominając o biurokracji w Pekinie, która podjęła decyzję o inwestycji 1 biliona dolarów lub więcej w papierach wartościowych denominowanych w dolarach.

Jak można sobie wyobrazić, stało się to zarzewiem pewnych kontrowersji politycznych w rządzie Chińskiej Republiki Ludowej, jak również zauważyć, że traktuje się tę sprawę w amerykańskiej prasie finansowej nieodpowiedzialnie. Na szczęście nie mamy u nas ostatniego problemu. Ale prosimy pamiętać, że żywimy pogardę dla jakichkolwiek głosów w niepatriotycznych mediach, które podają w wątpliwość rozwiązania stosowane dla utrzymania wartości waluty rezerwowej w świecie.

Wszelako z całym szacunkiem prosimy pamiętać o swojej decyzji zakupu w tym roku amerykańskich obligacji skarbowych, która bezpośrednio monetyzuje dług zaciągnięty przez nieodpowiedzialnych polityków demokratycznych. (Jest to kolejny powód, dlaczego Chińczycy są tak sceptycznie nastawieni do demokracji, bowiem zawsze prowadzi do państwa dobrobytu!) Trzeba przyznać, że decyzja Skarbu zaskoczyła nas, biorąc pod uwagę liczne wykłady na przestrzeni lat naszych amerykańskich przyjaciół na temat znaczenia niezależności banku centralnego. Co więcej w ubiegłym roku zauważono, że Ameryka robi wiele rzeczy, które kiedyś w myśl kapitalistycznej doktryny gospodarczej były niemożliwe, nieprawdaż?

Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się na zabezpieczenie naszych rezerw dolara i kupno złota, ropy naftowej i innych surowców, których wartość wzrasta, jeżeli wartość dolara spada. Może Pan zatem zauważył, że ropa przekroczyła 71 dolarów za baryłkę, mimo słabości globalnego popytu, a w szczególności złoto wzrosło w tym tygodniu do ponad 1.000 dolarów za uncję.

Być może widzieliście raporty, że Chińczycy podwoili swe rezerwy złota i dokonują zakupu innych metali. Proszę się nie niepokoić. Jest to normalny proces dywersyfikacji, któremu podlega każdy wierzyciel bilionów dolarów, w przypadku zmiany definicji Rezerwy Federalnej "przedłużonego okresu" złagodzenia pieniężnego, które okazuje się być jeszcze bardziej rozbudowane, niż zakładano, że będzie. Tym bardziej chętnie zaprzestaniemy tej ucieczki od aktywów dolarowych, kiedy zaobserwujemy wolę zacieśniania monetarnego, na pewno tłumaczy to dlaczego prezydent Obama wyznaczył na szefa wybitnych doradców ekonomicznych Białego Domu, Lawrence Summersa.

Jeszcze raz w imieniu wszystkich Chińczyków, z całego serca gratulujemy.

Z poważaniem,

Ministerstwo Finansów

Pekin


Wydrukowano w The Wall Street Journal, str. A22
© zezorro'10 dodajdo.com
blog comments powered by Disqus

muut