Go To Project Gutenberg

sobota, 30 maja 2009

Koniec kapitalizmu. Tako rzecze Pravda

Czasy są tak poważne, ża aż groteskowe. Wczoraj wpadła w moje ręce encyklopedia historyczna, pięknie wydana, z licznymi ilustracjami i bibliografią. Pech chciał, że otworzyłem na stronie Paneuropejski kryzys. Wszystko się zgadzało, opis przyczyn, nieunikniony charakter, powszechność. Nie zgadzała się data. Chodziło o wiek XIII, koniec średniowiecza i początek renesansu. Tamten kryzys objął swoim zasięgiem cały ówczesny świat (Europę), wszystkie jej stany, warstwy i kraje. Był oznaką wyczerpania się feudalnego modelu gospodarczego, po którym nadszedł czas handlu, globalizacji, podbojów. To w efekcie tych przemian Europa ujarzmiła resztę świata kolonialnie, najpierw zrobiwszy inwestycje w poszukiwania i handel - wielkie ekspedycje eksploracyjne np. Kolumba.

W takim chyba nastroju - końca epoki - należy czytać tekst zamieszczony w rosyjskim dzienniku PRAVDA, całkiem niedawno organie KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, która wytyczała prawidłową linię komunistom całego bloku. Co prawda (nomen-omen) krążył uporczywy dowcip, czym się różni Pravda od Izvestii (drugi dziennik)? Tym, że w Prawdzie nie ma żadnych izwiestii (izwiestia ros. wiadomości, newsy), a w Izvestiach nie ma żadnej prawdy. Owóż Pravda twierdzi, że USA toną w kryzysie, bo Obama wprowadza marksistowskie zarządzanie (mój termin socjalizm bankierski), podczas gdy Moskwa oraz cerkiew prawosławna pozostaje jedyną ostoją liberalizmu i kapitalizmu. Jeśli to nie jest znak końca epoki, to co najmniej pośmiertnego triumfu Smitha nad Marksem, albo odwrotnie, jak kto woli, bo role właśnie zostały odwrócone. Moskwa przyznaje rację znanemu spekulantowi Marcowi Faberowi, że kapitalizm upadnie, tak jak komunizm - patrz jego wywiady. Zezowaty nie może jednak się nacieszyć zjadliwą historyczną ironią, która temu towarzyszy.

American capitalism gone with a whimper - Pravda.Ru

Moskwa może dziś złośliwie pouczać Obamę, bo ten rzeczywiście w dobrym centralnym stylu ratuje m.in. General Motors. Europejski smaczek jest taki, że kanclerz Merkel potwierdziła ustami ministra Steinbruecka dziś o drugiej nad ranem, iż fabryki samochodowe Opel (część grupy GM) zostaną sprzedane konsorcjum pod wodzą kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna, w którym duże udziały ma kapitał rosyjski, a brakujące pieniądze wyłoży moskiewska Sbierbanka. Witaj jutrzenko swobody. Żegnaj marksistowski amerykański oprawco. Witaj moskiewski kapitalisto, na naszej gościnnej europejskiej ziemi! Nowy model: Ładomega.

© zezorro'10 dodajdo.com
blog comments powered by Disqus

muut