Go To Project Gutenberg

środa, 22 kwietnia 2009

Do contanga trzeba dwojga

Na ropie jest contango. Nie, nie tańczą na baryłkach. To zjawisko, gdy futures (kontrakty na przyszłe dostawy) są zdecydowanie wyższe od dostaw bieżących (spot). W normalnych warunkach futures powinny być równe spot z dokładnością do cen przechowania i transportu. Różnice między cenami, a zwłaszcza ich ruchy, wskazują traderom, jak czułe igły barometrów, kierunki rynku. Oczywiście różnice cen istnieją zawsze, niemniej contango to sytuacja wyjątkowa, bowiem teoria ekonomii mówi, że w dłuższym okresie musi wygasnąć.

Nie jest tak, że ceny mogą wariować w jedną stronę. Jest też przeciwieństwo contango, mianowicie backwardation, kiedy ceny spot są wyższe od futures. To sytuacja, kiedy na rynku brakuje ropy (rynek wycenia że w przyszłości będzie więcej).

Jeśli contango jest uporczywe (a z tym mamy do czynienia teraz) to znaczy coś poważnego. Stąd warto przeczytać artykuł Joanny Kamińskiej z Financial Timesa, który się sprawą zajmuje, choćby dla rysunków. Przy okazji ropy warto przemyśleć mechanizm budowania cen frachtu. Jak pokazuje cytat jednego z doświadczonych maklerów, spora część fachowców nie ma pojęcia co się dzieje i wychodzi im, że armatorzy są idiotami. Armatorzy jednak idiotami nie są, a ceny mają uzasadnienie ekonomiczne. Tankowiec można wyczarterować dziś za kilka procent normalnej stawki, co nie wystarcza nawet na opłacenie załogi. Jednak tankowce pływają za te grosze. Dlaczego? Ponieważ nikt nie chce dać więcej. Nie ma roboty, a okręt spłacać - co miesiąc - trzeba. Gorzej. Niezależnie od tego, czy pływa, czy nie, trzeba go utrzymywać. Gorzej. Cumowanie jest kosztowne, więc lepiej żeby cały czas był na morzu.

Mamy contango uporczywe, jeszcze takiego nie było. Co to znaczy? Ropa nie może odbić do góry, choćby chciała, deflacja i długa recesja/stag-deflacja. To mówi baltic dry index tanker BDIT, a zezowaty słucha, obserwuje i pisze.

© zezorro'10 dodajdo.com

6 komentarzy:

 1. Cześć Zorro,
  Super artykuł. Dość często irytuję mnie nieścisłości u Ciebie - ale w generaliach zgadzamy się. Do tego deflacja na US i EUR nie daje umacniania się PLN. Więc zaklinacze zaraz zaczną swoje tango. Proszę podaj Twojego maila, to prześlę ci parę rzeczy. Niestety wstawienie linku nic nie da - bo serwis płatny - a głupio mi podać login publicznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za przypomnienie. Nie byłem świadom, że jestem jeszcze nieprofilowany. Teraz mam już góglofil (zarejestrowany TW), więc wal mailem śmiało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znalazłem, przesłałem do D. Czuchaja z prośbą o przeforwardowanie do Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. co i tak nie pomoże, bo ja też nie mogę znaleźć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. - Kocham pana, panie Sułku! -A poszła mnie tam... mi się przypomniało a'propos.
  Dziękujcie góglowi na Berdyczów, jak można taki kalafior w zarządzaniu tożsamością zrobić, zezowaty nawet po zamknięciu powiek nie rozumie. Aha, żeby było ściślej, oni tam mają ogólnoświatowego szefa od zarządzania tożsamością, nie żeby taka schizofrenia, ale widzicie - potrzebny jest. Coś koło 250k papieru kosi.
  Adres centralnego zezowatego góglofilu.Adres blogofilu.
  W góglofilu jest koperta i link Wyślij wiadomość (Wymaga zalogowania do gógla, więc filtruje spam i sprawdza za mnie nadawcę - jest wiarygodny, polecam. Nie warto otwierać poczty od nieprawdziwych nadawców, prawda?)
  A wszystko przez to, że nie chcę mieć numeru telefonu i maila na czole :) O tempora, o mores, o kalafiores.

  OdpowiedzUsuń
 6. sie-mka.
  Potrzebuje time lub bareboat charter (tanker-ship)ca.2000-3000 NRT.
  Piszesz ze za kilka procent jest to mozliwe ?!

  Wiesz jak i gdzie ?

  Oldi

  OdpowiedzUsuń

Możesz użyć tagów HTML: b, i, a (i pewnie innych)
działanie: pogrubienie kursywa anchor np. link
ostatnia uwaga: moderator może zmienić/usunąć treści które uzna za niestosowne, bo moderator ma rację ;)

muut