Go To Project Gutenberg

piątek, 3 kwietnia 2009

Trzy asy i joker

G20To był tydzień. Prima aprilis, czyli april's fools. Giełdy odbiły jak w amoku. Wydaje się, że pęknięta guma jest zaklajstrowana, napompowana i można jechać dalej. Przymiarkę do raportu trzeba odświeżyć.

As nr 1. TARPan 2, zwany planem Geithnera
Bardzo mocna karta. Krugman, Stiglitz, Sachs i wielu innych nie ma wątpliwości: chodzi o wyciągnięcie z banków śmieciowych aktywów po możliwie najwyższej cenie. Koszt operacji: 500-1000 mld. Najfajniejsze w planie jest to, że najprawdopodobniej uda się Geithnerowi sztuka ustawienia poprzeczki wejściowej tak wysoko, że wejdzie do klubu graczy objętych planem zaledwie czterech, z którymi jest już dogadany: Pimco, BoA, Citi, Blackrock. W tej sytuacji udawanie, że będą jakieś przetargi, to jawna kpina. Do tego bajeczne finansowanie, bonanza w socjalistycznym bankierskim stylu. Geithner wykłada 92,5% kasy, ale ma tylko połowę ew. zysków. Za to ma 100% ew. strat. Zatem straty są wpisane w procedurę. Banki dostaną kolejną porcję dokapitalizowania w wysokości biliona. Żyć, nie umierać. W tym tygodniu zarys planu stał się tak wyraźny, że Citi oraz BoA zaczęły skupować CDO na rynku i w dodatku przepłacają, dają +40% nominału.

As nr 2. Szczyt G-20
Niesposób nie nazwać imprezy w Londynie sukcesem. Brown osiągnął to co chciał, Obama podobnie. Nawet prezydent Chin Hu Intao wydaje się zadowolony. Co zatem ustalono? Przywiązanie do idei liberalizacji, przeciwstawienie się protekcjonizmowi, skoordynowane działania przeciwdziałające unikaniu opodatkowania... Piękna lista życzeń. Diabeł tkwi w szczegółach, a tych nie da się ustalić i wynegocjować w ciagu jednego dnia, byłoby dobrze, gdyby się udało w ciągu roku. Walkę z rajami podatkowymi w sensie wielkich efektów możemy zatem chwilowo odłożyć między bajki, podobnie jak dalsze skoordynowane pobudzanie popytu przez Europę i Chiny.

Udało się, i to jest kapitalna wiadomość dla naszej części Europy, przyjąć powiększenie funduszu MFW o pół biliona dolarów do kwoty 750 mld. Zalecenie tej treści wynegocjowali europejscy ministrowie na swoim poprzednim konwentyklu i Brown wykazał się małpią zręcznością we wprowadzeniu tego w życie. Z tej puli zostaną zasilone gospodarki z niedoborami bilansowymi, wśród nich Polska. Tak więc wynik szczytu oddala od nas widmo kłopotów w sfinansowaniu naszych obligacji w tym roku. GPW odbiła na tę wieść o ponad siedem procent! Jednym ruchem zdjęto z nas klątwę Gyurcsanyego i zaświeciło słońce (dosłownie).

Sumarycznie G-20 uchwaliła plany finansowe w wysokości ok. 1,1 bln dol, co z zastrzykiem Geithnera daje dwa biliony. Wydaje się, że w ten sposób palące problemy gotówkowe i lęk przed czarną dziurą zostały zażegnane. Czemu więc Dominik Strauss-Kahn, szef MFW nie jest szczęśliwy? Przecież o polityczne i finansowe wzmocnienie tej instytucji zabiegał od dawna. Więcej, wskazywał na nią jako predystynowaną do wyciągnięcia świata z kryzysu. Na niego wskazują dziś Chiny, proponując reaktywację waluty rezerwowej SDR. Odpowiedź jest prosta. Mówił o tym m.in. Jeffrey Sachs (patrz linkowany artykuł). Aby uzdrowić sytuację międzynarodowych banków, trzeba zastosować kurację, którą przeprowadzono m.in. w Polsce, wyczyścić bilanse i zarządy banków, przerwać korupcyjny model geszefciarstwa i powrócić do korzeni.

As nr 3. Zniesienie zasad mark-to-market przez FASB
Pisałem obszerniej o sprawie, ale streszczę o co chodzi. Dzień po szczycie, czyli dziś, FASB potwierdził rekomendację zmiany zasad rachunkowości tak, że obecnie banki i wszystkie inne instytucje finansowe mogą spokojnie wyceniać wartości aktywów, które zaliczą do długookresowych podług swojego widzimisię. Dzięki temu nagle staną się w tym kwartale rentowne, a co więcej, nie będą zmuszone przeceniać swojego portfela, co z jednej strony prowadzi do konieczności ukazywania strat (odpisy), a z drugiej - co gorsza - zmusza do szybkiej likwidacji innych pozycji celem podniesienia kapitału. Spirala deflacyjna likwidacji hedge-fundów może w ten sposób zostać zatrzymana.

Banki mają dużą swobodę w interpretacji zasad, idącą tak dalece, że praktycznie można egzotyczne aktywa o niewiadomej wartości wpisać w bilans na dowolnie długo według wartości nominalnej. Dziś banki stały się rentowne! Hurra!

Czy opisane asy spełniają długofalowe oczekiwania? Myślę, że wątpię, podobnie jak Strauss-Kahn i Sachs. Zakiszone papiery o egzotycznych wartościach nadal pozostają egzotyczne, nawet jeśli napisze się co innego. Dołożenie kolejnego biliona do monstrualnego długu (deficyt tegoroczny 1/8 pkb) Stanów nie przyspieszy wyjścia z depresji, choć pozwoli zacerować dziurę w bilansach banków.

Angela Merkel nie będzie musiała dopłacać do EBC, żeby ten mógł poratować Węgry i Polskę. Na razie, bo wkrótce może okazać się, że Commerzbank i Deutsche mają taką górę wątpliwych kredytów w naszej części Europy, że ich same nie udźwigną. Polecą znów złotówka i forint i to sytuację tylko utrwali. Kwestia czasu, kiedy koniunktura się pogorszy, albo nie poprawi wystarczająco. Co wtedy? Szminka Geithnera? Być może. Na razie świeci słońce.

Słońce świeci, przyszła wiosna, więc cieszmy się z tego, co dał tata i mama, co dał Obama. Wszystkie trzy asy w jednym tygodniu i słońce. Czy można winić giełdy?

Były trzy asy, gdzie czwarty, ktoś zapyta. Dawno rozegrany i w dodatku podle. Plan Paulsona się nazywał, 700 mld. Miało wystarczyć. Były jeszcze króle: bailout AIG oraz Citi. Mniejsze banki znaczył bym waletami. Tak, czy siak Obama z Geitnerem wyrzucili na stół trzy najwyższe dotychczas karty. Zobaczymy co dalej. Moim zdaniem figur już prawie nie ma, najwyżej jeden król, dwa walety. Słabiutko.

Brak jeszcze tytułowego jokera. Schował się w postaci ostatniego punktu wianowania MFW. Zapowiedziano bowiem na szczycie w Londynie, że banki centralne-udziałowcy sprzedadzą na rynku ponad 400 ton kruszcu celem pozyskania kapitału. Po co to? Zezowaty mówi, że dla zmyłki, żeby uciszyć niesłabnące pomruki o manipulacji opcjami na złoto (złoto papierowe). MFW pokazuje, że ma złoto i je sprzeda. Kwota, którą za to się zdobędzie ma się zwyczajnie do zapowiedzianych 500 mld nijak. Podejrzewam, że rynek zatem te zapowiedzi zignoruje i złoto przeskoczy niebawem ponownie granicę 1000 dol. za uncję, tym razem na dłużej. To oczywiście subiektywna opinia, ale w swoich prognozach pokonywania barier 800, 900 i 1000 - o dziwo, bo specjalistą nie jestem - nie myliłem się. Ostatni dowód to niechęć zejścia poniżej 900 dol, choć były bardzo mocne do tego podstawy.

Co dalej? Słoneczna wiosna, utrwalanie dołka recesji w Stanach i Europie, później spadek optymizmu, załamanie dolara, strajki w Polsce... Tematów nie zabraknie. Na razie wiosna i Wielkanoc. Należała się.

© zezorro'10 dodajdo.com

11 komentarzy:

 1. Ostatnio trafilem na http://garbeeq.blogspot.com/2009/04/nowy-porzadek.html. Autor twierdzi, ze rozgrywka odbedzie sie miedzy USA i ChRL. Ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 2. Waszmość wybił się na niepodległość jako blogger.
  Moje gratulacje. Zbłądziłem tu zwiedziony referendum.
  Przy okazji przeczytałem wpis Waszmości.
  Niezłe. Ale domyślam się że w dalszym terminie Waszmość przewiduje holocaust. Ja natomiast słabe ożywienie na Zachodzie i całkiem przyzwoite w kraju nad Wisłą.

  Z byczym pozdrowieniem FIGO.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przewiduję Armageddonu ani holocaustu, tylko kilkuletnią depresję, za którą jak zwykle zapłacą biedni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry. Cały czas to załamanie dolara nie daje mi spokoju. Mamy implozję kapitału i aktywów denominowanych w USD. Ostatnio oglądałem poziomy rezerw banków centralnych i rezerwy w USD stopniały drastycznie - pewnie zostały zamienione na obligacje. Skąd te dolary mające spowodować załamanie kursu USD się wezmą? Przecież Benek już wydrukował to co miał wydrukować, a nawet przebąkuje o podwyżce stóp procentowych:http://www.calculatedriskblog.com/2009/04/inflation-vs-deflation.html
  Trochę się obawiam, że USD zrobi całemu światu psikusa - jak już wszyscy się wyprztykają z tej waluty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przybliż Waszmość co rozumiesz przez tą "kilkuletnią depresję".
  Trzy lata 2010-12 zerowego wzrostu PKB (po tegorocznym zjeździe) w USA wystarczą czy raczej kilkuprocentowe spadki także w latach następnych.

  Z byczym pozdrowieniem FIGO

  OdpowiedzUsuń
 6. Depresja to jest co najmniej dwa lata zdecydowanie ujemnego pkb - i to mamy -3do-5% realnie, a nie księżycowe sztuki, liczymy długi do pkb itp szwindle; kilka lat zerowego wzrostu, który działa na ludzi jak papier ścierny, lepiej daje po *upie. I tyle w temacie kary za złodziejstwo.

  Co do lolara polecam moje przemyślenia wcześniej - np. quo vadis lollar

  OdpowiedzUsuń
 7. @Jay Dee

  A skąd wiesz że Bernanke już wydrukował to co miał wydrukować ?

  Oni konkretnie zwiększają deficyt = czekają nas w przyszłości konkretne emisje obligacji i tu właśnie czeka niebezpieczeństwo.
  Dwa podstawowe problemy US to:
  1.W ogóle sprzedać te obligacje - są uzasadnione obawy o to że nie będzie chętnych na kupno. Chińczycy nie będą raczej grzeznąć w $, Szejkowie i ruscy odkąd ropa potaniała nie mają za co zwiększać pozycji w $ zakładając nawet że by chcieli.

  2. Drugi problem powiązany ściśle z pierwszym to procent na jaki wyemitują te obligacje. Teraz pożyczają poniżej 2% więc jest ok ale jak nie będzie chętnych to wypadało by podnieść atrakcyjność tych obligacji. A na to ameryki nie stać.

  Dlatego właśnie Ben ostatnio "kupił" obligacje za wydrukowaną kase. Nie było chętnych a nie chciał pozwolić na wzrost oprocentowania na nich.


  Ale to niewiele dało. Złe wiadomości na rynku pracy, jakiś nowy bailocik, stymulusik oznaczający zwiększenie deficytu i obligacyjki znowu się nie sprzedadzą. I co wtedy ?

  http://money.cnn.com/2009/04/03/markets/credit/index.htm

  OdpowiedzUsuń
 8. Za czarno, za czarno to Waszmość widzisz IMHO.
  Bardziej prawdopodobna ścieżka to dla USiaków
  -3%, +2%, 0%, 1% odpowiednio 2009-12
  a nasza poczciwa gospodarka duuużo lepiej

  Z byczym pozdowieniem FIGO

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj,
  I stało się … a mówili że kryzys, bankructwa, a nawet wojna nam się szykuje, a tu ... figa z makiem!!! Wszystkie niedźwiedzie czekały na 2Q i ... niestety będą musiały zmienić futerko na skórę byka. 2Q pokaże, że mamy bajkę.... o co zatroszczyli się nasi „panujący”, a zarządzający w różnej maści spółek wprowadzą to w czyn. Tylko głupiec nie wykorzystałby takiej szansy jaką ma teraz ... pozwolenie bez ograniczeń na kreatywną księgowość / czytaj... manipulacja / raportu kwartalnego. Jednym słowem... ślepa uliczka w którą świat brnął jak za dotknięciem różdżki zmieniła się w .... autostradę do nieba :).
  Po prostu będzie ...happy.
  Tylko że gdzieś jednym okiem przeczytałem, że są już początki deflacji w Hiszpanii ... hmm.

  Jednym okiem zauważyłem też, że rozgrywający na naszym parkiecie założyli iż następne rolowanie w czerwcu odbędzie się powyżej 1485 pkt.... do ilu dojdą ?? ... puk,puk ... co jest !! ... po raz kolejny moja szklana kula nawaliła więc nie odpowiem.... zostawiam to innym :)

  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Jednym okiem pisze...
  "I stało się … a mówili że kryzys, bankructwa, a nawet wojna nam się szykuje, a tu ... figa z makiem!!! Wszystkie niedźwiedzie czekały na 2Q i ... niestety będą musiały zmienić futerko na skórę byka.


  Co się odwlecze, to nie uciecze. Gospodarka w dół, złoto w dół tylko bezrobocie i giełdy w górę;-) Gdzieś jak widać ta pompowana kasa wypływa - tyle, że nie w realnej gospodarce. jak dalej tak będą podrasowywać wskaźniki, to może i pokaże się w następnym roku dla USA +2%, tyle, że nie będzie miało to nic wspólnego z rzeczywistością widziano poza TV.

  OdpowiedzUsuń
 11. Proponuję zakończyć referendum. Wynik jest dla mnie korzystny. Przynajmniej będę miał nagrodę pocieszenia, bo PK i tak mnie na bloga nie wpuści. Może trochę przesadził z tym "dożywotnim banem" bez pytania forumowiczów o zdanie.
  Ale jego cyrk, jego małpy.

  Z byczym pozdrowieniem FIGO.

  OdpowiedzUsuń

Możesz użyć tagów HTML: b, i, a (i pewnie innych)
działanie: pogrubienie kursywa anchor np. link
ostatnia uwaga: moderator może zmienić/usunąć treści które uzna za niestosowne, bo moderator ma rację ;)

muut