Gdzie jest zatem Uncle Sam i jak wielką ma depresję dziś? Popatrzmy.
WD 2008, porównanie z WD 1933
1. Wzrost pkb realny USA
Spóźniony - w stosunku do normalnego cyklu - zapewne poprzez poluzowanie polityki pieniężnej przez Benka Helikoptera, spadek pkb, niemniej obecnie doganiający typową recesję i patrząc na jego dynamikę, może się pogarszać, co wskazywałoby na depresję.
2. Deficyt budżetowy USA
Raczej katastroficzny. Takiej próby - doładowywania ogromnego (dodatkowego) długu na garb nurkującej gospodarki - jeszcze nie było.
3. Handel światowy
Prawdziwe załamanie, dalej zobaczymy, czy dorówna Wielkiej depresji.
4. Bezrobocie 1
Jeszcze wznoszące, dużo większe od typowej, cyklicznej recesji.
5. Płace
Słabnące, grożące utrwaleniem tendencji recesyjnych, czyli przejściem w chroniczną depresję. Typowa recesja wyprzedza wzrostem płac odbicie.
6. Cena ropy
Wzrost cen surowców tuż przed recesją jest typowy, w naszym przypadku nietypowe jest przeciągnięcie cyklu aprecjacji surowców zarówno w czasie, jak i skali. Spadek cen jest tym boleśniejszy i wyjście z deflacji trudniejsze. Państwa eksportujące surowce nie są w stanie pociągnąć koniunktury.
7. Produkcja przemysłowa1
Sytuacja podobna, jak przy pkb. Ujemna dynamika, która zapowiada dalszy spadek w kierunku depresji.
8. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury ISM
Ja przy produkcji przemysłowej. Opóźnienie w stosunku do normalnego cyklu, ale głębsze nurkowanie. Oczekiwanie społeczne zdecydowanie negatywne, co zapowiada okopanie się recesji.
9. Sprzedaż samochodów
Reprezentatywna dla dóbr trwałego użytku. Takiego spadku jeszcze nie było, po prostu strajk klientów. Załamanie jeszcze nie zostało powstrzymane, należy oczekiwać raczej stabilizacji na niższym poziomie, niż odbicia.
10. Oprocentowanie papierów dłużnych firm
Spread między bondami przedsiębiorstw, a obligacjami jest nienaturalnie wielki (i nie ma ochoty spadać). Zapowiada tragiczną sytuację pożyczkową nawet firm o najlepszym standingu oraz oczekiwanie na dalsze pogorszenie. Kolejną ofiarą będzie prawdopodobnie CRE.
11. Giełda
Nietypowa, bardzo mocna reakcja giełdy. W normalnym cylku dawno powinna odbijać. Tak znacząca przecena świadczy o tektonicznym ruchu aktywów, które są przeceniane hurtowo.
12. Inflacja CPI
W okolicach zera, przypomina raczej wzorzec recesji przedwojennej, niż Wielką Depresję (zapewne zasługa Benka).
13. Produkcja przemysłowa2
Nienormalny spadek na dzisiejsze czasy, ale przypomina sytuację przedwojenną. Na razie nie ma mowy o załamaniu WD.
14. Bezrobocie2
Na razie nie ma mowy (i na to nie wygląda) żeby móc porównywać z WD. Nie oczekujcie kolejek po kuroniówkę. Niemniej przypomina czasy przedwojennych załamań w USA.
15. Handel USA
Opóźniona, ale dramatyczna reakcja, którą można nazwać załamaniem. Właśnie przełamywana jest linia WD i choć są uzasadnione nadzieje, że nie dojdzie do tak ogromnej destrukcji handlu, USA dogoniły dynamikę WD w dziedzinie handlu.
16. Deficyt budżetowy USA 2
Raczej katastroficzny. W porównaniu do GD robi wrażenie. Z drugiej strony Benek mówi o 'budżecie nadziei'.