Go To Project Gutenberg

wtorek, 24 marca 2009

Dlaczego PL jest poważnie zagrożona recesją światową i dlaczego nie cierpię nadętych pajaców

| 2008-11-12 13:00 Aktualne! wpis pochodzi z innego bloga (jest mojego autorstwa), a zwrócił uwagę innych, co mnie najpierw zdziwiło, a po zastanowieniu wcale, bo w sumie jest trafny.

1. Moje obserwacje są natury średnio i dlugoterminowej. Prognozy dla Polski były dobre, pogarszają sięz dnia na dzień.
2. Z podwórka short term obserwuj FX, jest idealnym termometrem tego co się wydarzy, wzrastający dolar wróży nowe kłopoty (nowe długi) w juseseju. Zwróciłem uwagę na to pod koniec zeszłego tygodnia. Wróć do tego wpisu i przemyśl go. Co sie wydarzyło w międzyczasie? AIG dostało kolejne 60 mld, GM oraz Ford idą milowym krokiem do plajty, INDU leci w dół, za nim inne giełdy. Negatywne informacje z USA są antycypowane przez wzrost dolara do walut wschodzących, w tym złotówka należy do słabszych (dlaczego, drogi Watsonie?). To znaczy, że aktywa wychodzą z kraju. Za kłopoty globalnej koniunktury zapłacą w pierwszej kolejności słabsi. Polska do nich należy. FX pokazuje, że na kryzys finansowy w USA odpowiadają najpierw i najostrzej emerging markets, których wzrost został napompowany tanią forsą Grynszpana. Deleveraging zwinie część z tego wzrostu na zasadzie wymuszonej sprzedaży.
3. Polska mimo rezerw, nie jest przygotowana na recesję, wzrost mamy na kredyt, podrożenie kredytu, a to jest faktem, oznacza wyhamowanie wzrostu. RPP powinna ciąć stopy do zera.
4. Ładny pan p.o. prezesa NBP nie nadaje się do pełnienia nie tylko tej funkcji, ale w ogóle żadnej.
5. Polska bedzie obrywać w koszu z Ukrainą, Węgrami, i Rumunią, a nawet Rosją, a nie skorzysta na ruchu w górę, przy ewentualnym odbiciu na tych lokalnych rynkach.
6. Wejście do euro odbywa się w najgorszym momencie.
7. Strukturalne słabości rozdętego, sztywnego budżetu, który jest wzorcowym kamieniem młyńskim u szyi tonącego. Reforma finansów jest marzeniem przeszłości, wchodzimy właśnie w strefę turbulencji.

Tekst oryginalnie opublikowany na http://kuczynski.blogbank.pl/2008/11/01/sprawy-biezace-ale-kontrowersyjne/
kopia http://www.gepardybiznesu.pl/content/view/1173/107/
© zezorro'10 dodajdo.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Możesz użyć tagów HTML: b, i, a (i pewnie innych)
działanie: pogrubienie kursywa anchor np. link
ostatnia uwaga: moderator może zmienić/usunąć treści które uzna za niestosowne, bo moderator ma rację ;)

muut