Go To Project Gutenberg

wtorek, 24 marca 2009

Fanny money, co dalej?

Rosja właśnie zaprzeczyła ustami swego ministra finansów, że nie jest zainteresowana nabywaniem kolejnych "agencies". Nie dziwota, w końcu co najmniej połowa rezerw dewizowych tego kraju od jesieni zniknęła, pożarta głównie w pakiecie pomocowym i obronie spadającego rubla. Agencies oznaczają głównie papiery Fannie Mae oraz Freddie Mac, agencji quasi-rządowych, a obecnie stricte rządowych, bo znacjonalizowanych tego lata w efekcie akcji ratunkowej Paulsona za kilkaset miliardów.

Moim skromnym zdaniem tzw. kryzys subprime wszedl w fazę krachu dokładnie w momencie braku finansowania krótkiego - nie było chętnych do pożyczenia Fannie Mae na krótko - a tak się ta firma finansowała, udzielając długoterminowych kredytów. Zabawna rzecz. Po serii wizyt międzynarodowych tego lata, a było ono bardzo aktywne i odrzutowiec praktycznie nie lądował, Henry Paulson (ówczesny min. skarbu) był m.in. w Moskwie. Był też w Pekinie, Hong-Kongu, Dubaju...

Henny Paulson najwyraźniej nie zdobył funduszy potrzebnych do przedłużenia dolce vita Fannie i w lipcu tego raku zaczął się krach. Twierdzę wręcz, że Lehman przewrócił się w następstwie fali subprime, która wysuszyła Fannie Mae, z tym że Fannie jako kolos przewracała się dłużej i Henny zdążył ją w locie powstrzymać.

Osobliwie wyglądające oświadczenie Kudrina (kto by pomyślał, że Rosja z pustą kasą będzie kupować obligacje US) wcale nie jest tak egzotyczne. Przypomniało mi ono mało znany fakt. Otóż do niedawna Rosja była jednym z pięciu wielkich wierzycieli US, bodaj na trzeciej pozycji. W lipcu ub.r. upłynniła ok. stu mld obligacji Fannie Mae.

Agencje FRA, FRE i inne potrzebują w tym roku kolejnych setek mld pożyczek. Nie sfinansują ich Chińczycy, ani Rosjanie. Zatem kto? Marsjanie?Muzyczka leciwa, ale fajna. Obejrzyj filmik, odpręż się, pomyśl. DJ teraz 6500, SP 671. Miłego week-endu.
© zezorro'10 dodajdo.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Możesz użyć tagów HTML: b, i, a (i pewnie innych)
działanie: pogrubienie kursywa anchor np. link
ostatnia uwaga: moderator może zmienić/usunąć treści które uzna za niestosowne, bo moderator ma rację ;)

muut